Rejtvénykészítés címmel sorozatot kívánok indítani, melynek során offline készíthető feladványok készítéséhez nyújtok segítséget.
Az első a "rejtett szókígyó", ami egy szórácsba, táblázatba rejtett szöveg.
Lássunk csak egy példát! (Minta letöltése innen.)
A bal oldalon lévő táblázat rejti a megfejtendő üzenetet. A jobb oldalin látható a megoldást felfedő kulcs, azaz egy útvonal, amit a baloldali rácsban lévő betűkre kell ráhelyezni.
A piros vonalon haladva összeolvasható a rejtvény megfejtése.
A megoldás egy magyar népmesének a címe. Mi is hát a megoldás? A válasz ellenőrzéséhez kattints ide!
A diákok részére két módon is kiadhatjuk a rejtvényt:
- A betűrácsot és a megoldókulcsot egyszerre kapják meg; ez esetben elég egy darab lapot használnunk.
- A betűrácsot és a megoldókulcsot két lépésben kapják meg. Így például egy láncfeladatsor esetén az egyik lap később kerül elő, mint a másik.
A rejtvény elkészítésének módja lépésről lépésre:
I. Videós segédlet
A rejtvény elkészítéséhez elkészítettem életem első videós segédletét. Kicsit botladozó lett, de kezdetnek elfogadhatónak tartom.
II. Írásos segédlet
A jobb megértés érdekében le is írtam a rejtvény elkészítésének menetét.
1. A betűrácsot Excel táblázatban készítsük el.
A megnyitott munkalapon állítsuk át a cellák méretét négyzetre, azaz legyen azonos értékű képpont a magasság és a szélesség! (Microsoft segítség) A munkánkhoz a 40x40 képpontos cellaméretet ajánlom.
2. Állítsuk be a betűtípust, a betűméretet és a betűk cellán belüli elhelyezkedését - az egész munkalapra vonatkozóan.
Javaslatom a jól olvasható rejtvényünkhöz:
3. Gépeljük be egy cellába a megfejtendő szöveget! Ez csak magunknak egy kis segítség.
4. Készítsünk rácsot! A rács nagysága függ a megfejtendő szöveg hosszától. Ha rövidebb, például a mi esetünkben egy 23 betűbő álló szöveget szeretnénk elrejteni, akkor egy 10x10-es rács éppen megfelel.
Az egérrel jelöljünk ki egy 10x10 cellából álló részt, majd szegélyezzük: "Minden szegély" és "Vastag külső szegély". A szegélyeket esetleg érdemes feketéről szürkére állítani, mert így szebben mutat a rejtvényünk.
5. A rácsról készítsünk másolatot!
6. A baloldali rácsba gépeljük be a megfejtendő szöveget oly módon, hogy a szöveg kanyarogjon, de közben ügyeljünk arra, hogy az egyes - betűket tartalmazó - cellák kapcsolódjanak egymáshoz. A szöveget csupa nagybetűvel írjuk, ezért kapcsoljuk be a CapsLockot!
Készítsük el a megoldókulcsot, azaz egy piros színű, épp a betűkígyónkkal egyező, kacskaringzó vonalat!
7. Ezt egy "Szabadkézi sokszög" megrajzolásával végezhetjük el, amit a "Beszúrás" menüpontból érünk el.
A vonalat ("Szabadkézi sokszög") a szövegen hozzuk létre. Álljunk az egérrel - a mi példánkon - az A betű (a cella) közepére, nyomjuk meg a Shift gombot, majd kattintsunk a bal egérgombbal az A betűn, majd az egeret húzzuk a vonal töréspontjáig, ami legyen a cella közepén, itt kattintsunk az egérrel, aztán haladjunk az újabb töréspontig, kattintás, ... végül az utolsó betűnél kattintsunk kettőt a bal egérgombbal és engedjük el a Shiftet.
8. A vonal színét állítsuk pirosra, majd vastagítsuk meg! Jelöljük ki az imént szerkesztett vonalunkat, majd a "Formátum" menüben a "Kitöltés"-t tegyük "Nincs kitöltés"-re, a "Körvonal"-at pirosra. A "Kitöltés"-nél tudjuk a vonalvastagságot is beállítani, ami legyen pl. "2 1/4 pt".
"Beszúrás - Alakzatok - Ellipszis"
Rajzoljunk egy szabályos kört 0,17 cm átmérőjűre, majd a kitöltést és a körvonalat tegyük pirosra!
Másoljuk le a kört. A két kört helyezzük el a vonal egy-egy végpontjára.
Most jelöljük ki a 3 elemet, és csoportosítsuk, hogy egyben és könnyebben tudjuk majd mozgatni/másolni.
Mivel korábban beállítottuk a betű megjelenését (típus, nagyság, szín, elhelyezkedés), ezért már csak a CapsLock-ot aktiváljuk, hogy csupa nagybetű kerüljön a rácsozatba!
Ezzel el lehet játszadozni, én például szeretem az ékezetes betűket, de nem szeretem a w-t és az x-t kitöltőként alkalmazni.
El is készült a rejtvényünk, amit már csak át kell másolnunk egy Word dokumentumba, hogy egy igazi kiadható feladat váljék belőle.
12. Nyissunk meg egy Word dokumentumot, fogalmazzuk meg a feladatot, végül a megfelelő helyre illesszük be az Excelben elkészített két rácsozatot (betűrács, megoldókulcs).
13. Az Excelben elkészített rácsokat átmásolhatjuk képmetsző segítségével, vagy Excelből másolással. Utóbbi esetben ügyeljünk arra, hogy beillesztéskor a "Beillesztés beállításai"-nál a kép formátumt válasszuk!
Tipp!
Képmetszős másolás esetén érdemes a cellákat határoló rácsvonalakat láthatatlanná tenni. Ehhez a "Nézet" menüben a "Rácsvonalak" mellett lévő jelölőnégyzetből vegyük ki a pipát.
A rejtvényt kiadhatjuk önálló feladatként, de lehet egy szabadulószoba (vagy láncfeladatsor) egyik feladványa is.
Utóbbi esetben érdekesebb, ha a megoldókulcshoz és a rejtvényhez nem egyidőben jutnak a tanulók.
Az ötlet forrása:
tiDudi: Le Labyrinthe À 2 Grilles. tiDudi, 2021. URL: https://tidudi.fr/enigme-enfants-labyrinthe/ [Utolsó letöltés: 2021.07.30.]
Nincsenek megjegyzések :
Megjegyzés küldése